www.policjant.niebieskalinia.pl

--Policjanci pełnią ważną rolę w zatrzymywaniu przemocy w rodzinie
– wyróżnij najbardziej zaangażowanych!


LAUREACI

W dotychczasowych edycjach Konkursu "Policjant, który mi pomógł" mieliśmy zaszczyt wyróżnić 45 funkcjonariuszek i funkcjonariuszy Policji z całej Polski, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem i skutecznością w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Poniżej prezentujemy sylwetki nagrodzonych policjantek i policjantów oraz mapkę miejscowości, w których pełnią służbę.

2017

 

sierżant Krzysztof Adamiec - dzielnicowy, KMP Opole (woj. opolskie)

"(...) podjął nie tylko szybkie, ale przede wszystkim mądre i skuteczne działanie. (...) uczestnicząc w posiedzeniach grup roboczych wykazuje się dużym zaangażowaniem, wiedzą, wysoką empatią i chęcią niesienia pomocy osobom potrzebującym. Niejednokrotnie sam wychodził z inicjatywą podejmowania działań, mających na celu pomoc rodzinie. Chętnie współpracuje w ramach procedury "Niebieskie Karty", co ma ogromny wpływ na jej właściwą realizację"

 

st. sierżant Anna Jakimiszyn - dzielnicowa, KP Głuchołazy (woj. opolskie)

"Policjantka ubrana w mundur patrzyła na mnie, gdy przyszłam z prośbą o pomoc. Czułam przerażenie, strach, poczucie winy za to, co dzieje się w moim życiu. (...) Opowiedziałam o swoich problemach, o swoim strachu, nie wiedząc, że za tym mundurem kryje się człowiek, który uratował mi życie. (...) nie tylko wykonuje swoje obowiązki jako policjantka, ale jest wspaniałym człowiekiem. Wiem, że objęcie mnie "Niebieską Kartą" było ważne, ale ważniejsze jest to, że znalazł się ktoś, kto pomógł mi nie tylko jako policjant, ale jako najwspanialszy przyjaciel. (...) ma tyle odwagi, że niejeden policjant powinien brać z niej przykład. Ja nie wiem, jaką drogę wybiorę, ale wiem jedno, Pani Anna zawsze mnie wspiera, choćbym popełniła jakiś błąd"

 

mł. aspirant Renata Jaremko - oficer prasowy, KPP Przeworsk (woj. podkarpackie)

"(...) jest dla mnie dużym wsparciem, troszczy się o bezpieczeństwo moje i moich dzieci, pomaga mi przetrwać trudną sytuację życiową, jest wzorem dla innych policjantów i mimo, że nie jest już dzielnicową, to nadal mogę liczyć na jej zainteresowanie (...).
(...) dodawała mi odwagi i wspierała, często dzwoniła i dopytywała. Takich policjantów nam potrzeba, aby przestać żyć w strachu i w trudnych chwilach robić krok do przodu po lepsze życie.
(...) Jest osobą, która przedkłada dobro innych ludzi ponad swoje, z uwagi nie tylko na poświęcenie swojego czasu na zajmowanie się wykonywaniem obowiązków służbowych, ale i zajmowanie się sprawami ludzi, także po służbie, kosztem czasu wolnego. (...) każdy kto zgłaszał się po pomoc (...) otrzymał ją w sposób profesjonalny. (...) jest osobą, która pomaga do końca, aż sprawa się rozwiąże (...)"

 

aspirant Andrzej Joniak - dzielnicowy, KP Stara Biała, KMP Płock (woj. mazowieckie)

"(...) jest wspaniałym, wartościowym człowiekiem, któremu jestem bardzo wdzięczna, bo (...) mogę nareszcie mieć trochę spokoju. Dzięki niemu, krok po kroku wiedziałam co mam robić. (...) Okazał mi wiele zrozumienia i szacunku, był wsparciem (...).
(...) okazywał więcej od innych policjantów i pracowników innych instytucji empatii i zrozumienia (...). Widać, że kocha ten zawód i ludzi.
(...) cechuje go empatia, wnikliwość i zainteresowanie się losem drugiego człowieka, nie tylko z racji zawodu, ale jest to policjant - człowiek nie służbista, który kocha to co robi. Wielkie dzięki dla dzielnicowego, który zrobił tak wiele dobrego"

 

aspirant Grzegorz Milewski - dzielnicowy, KP I Bytom (woj. śląskie)

"(...) wyróżnia się wyjątkowym osobistym zaangażowaniem i oddaniem na rzecz pomocy osobom doznającym przemocy. (...) zwraca uwagę na sytuację dzieci i reaguje, podejmując adekwatne działania, mające na celu zapewnienie im bezpieczeństwa. (...) wykazuje się kompetencją, determinacją oraz konsekwentnym działaniem (...)
(...) nie bagatelizuje problemów (...), służy wsparciem i jest osobą kompetentną.
(...) jestem wdzięczna za okazane wsparcie i pomoc, dzięki czemu czuję się bezpieczna (...).
(...) zawsze mogłam liczyć na jego pomoc, gdy czułam się zagrożona (...). Sprawił, że ja i moja córka czułyśmy się bezpiecznie"

 

2016

 

st. asp. Marcin Błażejowski - dzielnicowy w KPP Mielec (woj. podkarpackie)

"... zakończył trwający kilkanaście lat czas przemocy w naszej rodzinie. To policjant, który nie bał się układów mojego ojca. W momencie zagrożenia życia reagował błyskawicznie, bez wahania udzielając fachowej pomocy i pomagał w trwającym procesie. (...) jest człowiekiem o wielkim, wrażliwym sercu, do każdej prowadzonej sprawy podchodzi indywidualnie, ze zrozumieniem, podejmując właściwe działania, które później przynoszą oczekiwane rezultaty ..."

 

sierż. szt. Patrycja Dąbrowna - dzielnicowa w KP Nowa Ruda, KPP Kłodzko (woj. dolnośląskie)

"... sprawia, że zwykli ludzie, często przerażeni i zrezygnowani, zaczynają ponownie wierzyć, że nie są sami i że ktoś jest gotowy im bezinteresownie pomóc i że ktoś o nich dba. (.) Postawa Pani Dzielnicowej powoduje zmiany w sposobie, w jaki społeczeństwo postrzega organy prawa w Polsce. Postrzega je, jako organy, którym można ufać i nie trzeba się ich bać ..."

 

st. sierż. Adam Florczak - dzielnicowy w KP Iłowa, KPP Żagań (woj. lubuskie)

"... Swoją postawą pełną życzliwości i otwartości na ludzkie problemy wzbudza zaufanie wśród mieszkańców naszej gminy. Zaangażowany jest w pomoc zarówno osobom dotkniętym przemocą jak i sprawcom stosującym przemoc. (...) wykazuje wysokie zaangażowanie przy rozwiązywaniu problemów związanych z przemocą w rodzinie. Wiedza, doświadczenie oraz jego profesjonalizm przyczyniają się do podejmowania skutecznych działań zapobiegających zjawisku przemocy jak również niwelujących jego skutki ..."

 

mł. asp. Michalina Labusek - dzielnicowa w KP III KMP Gliwice (woj. śląskie)

"... okazała mi duże wsparcie psychiczne, kiedy inni traktowali mnie jak osobę psychicznie chorą. Przekonała mnie, że warto żyć i trzeba walczyć o swoje. (...) Zawdzięczam jej to, że zaczęłam żyć normalnie bez strachu przed mężem i ludźmi. (...) jest bardzo życzliwą osobą i bezinteresowną. (...) Zawdzięczam jej to, że żyję, nie wiem co by się stało ze mną gdyby nie jej pomoc. Jestem szczęśliwa, że stanęła na mojej drodze życia ..."

 

sierż. szt. Małgorzata Słaboń - dzielnicowa w KPP Strzelce Opolskie (woj. opolskie)

"... jest osobą bardzo profesjonalną w swoich działaniach, która wie jak rozmawiać z "ofiarą", aby ta była w stanie uwierzyć w siebie i być zdolną do jakiegokolwiek działania. (...) Zostałam potraktowana tak, że byłam w stanie uwierzyć, iż jestem "kimś wyjątkowym", o kogo warto walczyć i że sama powinnam zacząć to robić. (...) byłam w stanie uwierzyć, iż to ja jestem "najważniejsza" i znalazł się ktoś, kto wskaże mi odpowiedni kierunek ..."

 

2015

 

mł. asp. Arkadiusz Bober, KPP Kępno (woj. wielkopolskie) - dzielnicowy w gminie Perzów

"...gdyby nie nasz dzielnicowy, to w mojej rodzinie mogłoby dojść do tragedii..."

 

sierż. Grzegorz Gwiżdż, KPP Limanowa (woj. małopolskie) - dzielnicowy

"Widziałam jego zaangażowanie i że chce naprawdę mi pomóc. (...) Pomógł mi wyrwać się z koszmaru, w którym żyłam tyle lat."

"Wkłada całe serce i dodaje otuchy, by osoba dotknięta przemocą odzyskała wiarę w siebie..."

 

asp. szt. Aldona Nowak, KPP Gniezno (woj. wielkopolskie) - sekcja ds. nieletnich

"...skuteczność oddziaływania wręcz magiczna (...) W Gnieźnie jest synonimem pomocy!"

 

sierż. szt. Tomasz Szepietowski, KPP Siemiatycze (woj. podlaskie) - dzielnicowy

"Dzielnicowy, który nigdy nie zostawia nas bez pomocy..."

"Miał zawsze czas na rozmowę, nawet po godzinach pracy, na ulicy czy w sklepie. Dał mi wsparcie i nadzieje na lepsze jutro."

 

sierż. Ewa Urbańczyk, KMP Ruda Śląska (woj. śląskie) - dzielnicowa

"...mam w niej oparcie, jakiego nie spodziewałam się od jakichkolwiek służb mundurowych."

 

2014

 

mł. asp. Marcin Bartosik, dzielnicowy, KPP Chrzanów (woj. małopolskie)

 

mł. asp. Joanna Garbacik, asystent Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji, KPP Jasło (woj. podkarpackie)

 

mł. asp. Piotr Kubicz, detektyw Zespołu Kryminalnego w KP w Kostrzynie Wlkp. (KMP Poznań, woj. wielkopolskie)

 

asp. szt. Jarosław Manelski, dzielnicowy, KPP Szczytno (woj. warmińsko-mazurskie)

 

mł. asp. Katarzyna Wierzbicka, dzielnicowa, KRP IV Warszawa-Wola (woj. mazowieckie)

 

2013

 

st. sierż. Damian Ciećwierz, dzielnicowy, KPP Szczecinek (woj. zachodniopomorskie)

 

st. sierż. Anna Dulęba, dzielnicowa, KP w Suchedniowie (woj. świętokrzystkie)

 

sierż. sztab. Marcin Horbik, dzielnicowy KP Żmigród, (KPP Trzebnica, woj. dolnośląskie)

 

asp. Dariusz Szczepaniak, dzielnicowy, KP III Łódź (KMP Łódź, woj. łódzkie)

 

st. sierż. Krystian Szylko, dyżurny, KP w Lubsku (KPP Żary, woj. lubuskie)

 

2012

 

st. asp. Remigiusz Basiak - KPP w Szydłowcu (mazowieckie)

 

st. sierż. Witold Fijas - Komisariat Policji w Bodzentynie (świętokrzyskie)

 

sierż. sztab. Eliasz Gdula - KPP w Lubartowie (lubelskie)

 

asp. Piotr Kowalski - KPP w Głogowie (dolnośląskie)

 

mł. asp. Adam Wróblewski - KPP w Nisku (podkarpackie)

 

2011

 

sierż. Bartłomiej Majchrzak - dzielnicowy Komisariatu Policji Wrocław-Krzyki

 

st. asp. Mariusz Pogorzelski - dzielnicowy Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu

 

sierż. Beata Rudzińska - dzielnicowy Komisariatu Policji w Głuchołazach

 

mł. asp. Marta Suszyńska - detektyw Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu

 

asp. Paweł Zwoliński - dzielnicowy I Komisariatu Policji w Słupsku

 

2010

aspirant sztabowy Dariusz Jamborski - asystent Sekcji Dochodzeniowo-Śledczej Wydziału Kryminalnego KPP w Łukowie, KWP Lublin

"Sprawił, że zaufałyśmy policji. I pewnie nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, ile dla mnie zrobił. Stróż prawa -  anioł stróż."

 

starszy aspirant Cezary Kalis -  specjalista Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej KPP w Zgorzelcu, KWP Wrocław

"Z niezwykłym zaangażowaniem podchodzi do problemu osób starszych doświadczających przemocy. Inspiruje, nadzoruje, osobiście rozwiązuje problemy."

 

aspirant Przemysław Marcinek - specjalista Wydziału Kryminalnego KPP w Krotoszynie, KWP Poznań

"Był wyrozumiały, gdy brakowało mi sił i chciałam się wycofać. Wytłumaczył mi ze spokojem procedury. Dziękuję za wszystko -  za pomoc, życzliwe traktowanie, uważne słuchanie, za to, że tacy ludzie po prostu są."

 

młodszy aspirant Piotr Pawłowski - referent rewiru dzielnicowych KPP w Tomaszowie Mazowieckim, KWP Łódź

"Dobrze zna charakter swojej pracy. Jego słowa przekładają się na czyny. Jest niezawodny. Każdemu człowiekowi, który przeżył taką traumę jak ja, życzę takiej opieki i współpracy z takim policjantem."

 

młodszy aspirant Magdalena Wiekiera -  KMP Częstochowa, asystent Zespołu Kryminalnego KP w Blachowni, KWP Katowice

"W czasie interwencji nie zgodziła się na tzw. "załatwienie" sprawy i dalsze zastraszanie mnie przez mego męża policjanta. Jestem wdzięczna, że nie potraktowała sprawy "po koleżeńsku". Dziś jestem bezpieczna."

 

2009

aspirant sztabowy Dariusz Florek - Komenda Powiatowa Policji w Przeworsku, Komisariat Policji w Sieniawie, dzielnicowy

"... przez wiele lat znosiłam znęcanie się psychiczne i fizyczne przez męża alkoholika. Od 2000 roku bardzo często wzywałam Policję. Zastraszona przez męża alkoholika, z czwórką dzieci, w tym dwójką niepełnosprawnych, nie wierzyłam, że uda mi się odzyskać spokój. Tym bardziej, że nie miałam nigdzie wsparcia, bo sąsiedzi też bali się mojego męża. Kiedy w 2005 roku dzielnicowym w Tryńczy został Dariusz Florek, skończyło się pobłażanie dla męża. Wszystkie interwencje były szczegółowo opisywane, był odwożony na Izbę Wytrzeźwień i został zgłoszony do gminnej komisji do spraw uzależnień. Za sprawą dzielnicowego zostało również wszczęte postępowanie przeciwko mężowi za znęcanie się nad rodziną. To dzięki jego zaangażowaniu znaleźli się świadkowie, którzy nie bali się zeznawać. Za jego sprawą mąż został tymczasowo aresztowany, co miało decydujący wpływ na dalszy przebieg mojego postępowania. Przestałam się bać pogróżek i odważyłam się zeznawać w sądzie. Mąż za znęcanie się nad rodziną został skazany na 4 lata wiezienia. To dzięki Dariuszowi Florkowi odzyskałam spokój i wiarę w pomoc policji."

 

młodszy aspirant Edyta Klepczyńska - Komenda Powiatowa Policji w Gryficach, koordynator programu "Niebieska Karta", oficer prasowy

"... tam spotkałam panią Edytę Klepczyńską, która natychmiast podjęła kroki zmierzające do ocalenia mojej rodziny. Spowodowała interwencję Policji, dzięki czemu dzieci wróciły do mnie. Pani Edyta cały czas była przy mnie, następnie uruchomiła wszystkie środki, aby załatwić mi mieszkanie. Nawet radio i gazety angażowała, sama, indywidualnie. Dziś już mam mieszkanie, pani Edyta nadal jest w kontakcie ze mną. Pomaga mi materialnie i rzeczowo. Jest moim aniołem stróżem. Dzięki niej zaczynam odzyskiwać spokój i równowagę. Czujemy się bezpieczni. Jest dla mnie wzorem policjanta, bezinteresownego, otwartego na ludzi, dającego wiarę w lepsze jutro. Dziękuje Bogu, że ją spotkałam. Dlatego mimo łez uśmiecham się wreszcie i pisze o tym dobrym człowieku".

 

aspirant Zbigniew Kowalczyk - Komenda Miejska Policji w Gdańsku, asystent Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii

Od 2004 roku z ramienia Policji koordynator gdańskiego programu "Tu i teraz", w którym na miejsca interwencji w przypadkach przemocy wyjeżdżają wspólnie zespoły specjalistów. Szkoli przedstawicieli różnych służb, dba, aby program był realizowany kompleksowo, profesjonalnie i rozwijał się. Nie pozostawia podopiecznych bez pomocy, często po zakończeniu sprawy interesuje się ich dalszym losem. Jest pomysłodawcą i realizatorem programów profilaktycznych dla młodzieży dotkniętej przemocą, w najtrudniejszym wieku - gimnazjalnym. Człowiek "orkiestra", nie ma dla niego rzeczy niemożliwej.

 

aspirant sztabowy Tadeusz Malaga - Komenda Miejska Policji w Żorach

"Mój przypadek był w pewnym sensie wyjątkowy, ponieważ doznawałam przemocy psychicznej i fizycznej ze strony mojego nieletniego syna. Niejednokrotnie doznawałam niedowierzania i niezrozumienia ze strony osób zajmujących się tą sprawą. Dopiero gdy spotkałam na swej drodze Pana Tadeusza moje życie się odmieniło, a postępowanie zostało przeprowadzone prawidłowo. Pan Tadeusz okazał mi wiele wsparcia, mobilizował mnie przez całe postępowanie do tego bym się nie wycofała, choć często miałam takie myśli, w końcu to mój syn. Pan Tadeusz oprócz tego, że jest rzetelnym policjantem, jest wspaniałym człowiekiem, wrażliwym na cierpienie innych ludzi. Wiem, że nie jestem jedyną osoba w Żorach, której on pomógł. Może najbardziej przekonująca będzie myśl, która do tej pory mi towarzyszy, że gdyby nie Pan Tadeusz to mnie, być może, na tym świecie by już nie było."

 

młodszy aspirant Joanna Tchoryk - Komenda Powiatowa Policji w Zgierzu, asystent

Potrafiła w momencie nawiązać kontakt serdeczny i bliski z tą roztrzęsioną kupką nieszczęścia, jaka pojawiła się w jej pokoju, po półtora roku doznawania przemocy w rodzinie. Dzięki niej byłam w ogóle w stanie zeznawać. Jasno i zwięźle przedstawiła mi moje prawa, wytłumaczyła wszystkie niejasności. Zadawała trudne pytania, ale cały czas czułam jej wsparcie. Poświęciła mi 5 godzin, przy czym wiem, że część to był już jej czas prywatny, ale ani przez moment nie dała mi odczuć, że coś jest nie tak. Cały czas zwracała uwagę na mój stan. Do tej pory rozczula mnie do łez, jak zauważyła moje poobdzierane do krwi palce i dala mi spinacz "dla zajęcia czymś tych znerwicowanych rąk". Przez cały czas trwania śledztwa utrzymywała ze mną kontakt, informowała o postępach, kilka razy cierpliwie zapisywała moje uzupełnienia do zeznań. Ktoś mógłby powiedzieć, że to mało, że to tylko wykonywanie obowiązków, ale i obowiązki można wykonywać różnie. Chciałabym, aby wszyscy policjanci byli tacy jak ona."

 

2008

podkom. Joanna Cichla, Komenda Powiatowa Policji w Polkowicach

Specjalista sekcji dochodzeniowo-śledczej Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach gdzie zajmuje się prowadzeniem postępowań przygotowawczych w sprawach dotyczących przemocy w rodzinie. Prowadzi punkt konsultacyjny dla ofiar przemocy i grupę terapeutyczną dla ofiar przemocy. Kobiety z tej grupy pisały o niej "pani Asia", daje dużo ciepła, wiary w lepsze życie, konsekwentnie wspiera.

 

mł. asp. Agnieszka Makowska, IV Komenda Rejonowa Policji Warszawa-Wola

Tworzyła procedury bezpieczeństwa w sytuacjach trudnych na terenie wolskich gimnazjów, zawsze do dyspozycji pedagogów szkolnych, uczniów i ich rodzin. Stara się znaleźć rozwiązania, w których dziecko jest chronione przed kolejnymi traumami (np. przed umieszczaniem w placówkach interwencyjnych), ale tam gdzie trzeba dziecko umieścić w placówce szybka w podejmowaniu interwencji. Pomoc niesie także poza godzinami pracy.

 

nadkom. Ewa Nowak, Komenda Powiatowa Policji w Przasnyszu

Specjalista sekcji prewencji ds. nieletnich i patologii. Przewodnicząca zespołu interwencyjnego przasnyskiej koalicji na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Dzięki jej zaangażowaniu, odpowiedzialności, sumienności, ale także umiejętności pracy zespołowej i relacji z kolegami policjantami, udało się objąć systematycznym monitoringiem ponad 100 rodzin, w których występuje problem przemocy. Wygaśnięcie przemocy nastąpiło w 37 przypadkach, a w 43 realna zmiana na korzyść.

 

sierż. Tomasz Pietrzak, Komenda Miejska Policji w Gdyni

Dzielnicowy, któremu chce się chcieć. Autor poradnika dla dzielnicowych jak pomagać w przypadkach przemocy w rodzinie. Moderator samopomocowego forum internetowego na stronie www.niebieskalinia.pl , na którym kilka tysięcy osób uzyskuje wsparcie, informacje i realną pomoc w przypadkach przemocy domowej. W wypowiedziach uczestniczek forum wielokrotnie pojawią się słowa podziękowania za wsparcie i rzeczową edukację w zakresie praw ofiar przemocy, a także konkretne wskazówki '"jak działać", aby zapewnić sobie i dzieciom bezpieczeństwo.

 

mł. asp. Sławomir Sperkowski, Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy, Komisariat Koronowo

Pracuje w trudnym terenie, gdzie przemoc jest w wielu rodzinach normą i codziennością. Po otrzymaniu "Niebieskich Kart" z interwencji natychmiast udał się do rodziny i podjął konsekwentną i szybką interwencję, aby odizolować sprawcę przemocy od rodziny. Od sporządzenia "Niebieskiej Karty" do odizolowania sprawcy minęło 5 dni. Z jego inicjatywy rodzina została objęta także pomocą MOPS. Na wyróżnienie zasługuje i szybkie działanie i fakt, że nadal regularnie interesuje się losami tej rodziny.

 

Loga organizatorów i patronów

PATRONAT MEDIALNY

Czasopismo Niebieska Lnia Magazyn Policja 997 powiatpolicki.pl Radio Koszalin Prudnik 24 

ECHO Krasnegostawu Pruszcz.com Region Fakty